Lista aktualności Lista aktualności

Afrykański pomór świń u dzików

Ponad 2 tygodnie temu potwierdzono przypadki afrykańskiego pomoru świń na Litwie.

Następstwem pojawienia się wirusa ASF (ASFV) na terenie Unii Europejskiej jest zamknięcie obrotu trzodą chlewną oraz mięsem w okręgach zapowietrzonych i zagrożonych. Niezbędnym kierunkiem działania w takiej sytuacji jest przede wszystkim edukacja społeczeństwa prowadzona przez leśników i myśliwych.

Co to jest afrykański pomór świń?

Afrykański pomór świń (ASF) to szybko szerząca się zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt z osobnikami zakażonymi.

Jak można rozpoznać afrykański pomór świń?

Zwierzęta mogą wykazywać następujące objawy, m.in.:
 - liczne upadki (obserwuje się również padnięcia dzików),
 - sinica skóry uszu, brzucha i boków ciała,
 - duszności,
 - biegunka i wymioty,
 - objawy nerwowe w postaci drgawek mięśni;

Jak postępować w przypadku podejrzeń wystąpienia afrykańskiego pomoru świń?

Posiadacz zwierząt, który zauważył objawy chorobowe, jest zobowiązany do natychmiastowej reakcji. Podejrzenie należy zgłosić do powiatowego lekarza weterynarii bezpośrednio albo za pośrednictwem lekarza weterynarii, opiekującego się gospodarstwem lub właściwego miejscowego organu samorządu terytorialnego (wójta, burmistrza). Po dokonaniu zgłoszenia posiadacz zwierząt zobowiązany jest przede wszystkim do izolacji i strzeżenia w gospodarstwie wszystkich przebywających tam zwierząt oraz nie wywożenia z gospodarstwa mięsa, wody, środków żywienia zwierząt.