Wydawca treści
Obiekty edukacyjne
Edukacja leśna jest jednym z zadań realizowanych przez Nadleśnictwo Zwoleń.
Podstawowe cele edukacyjne:
- upowszechnianie wiedzy o środowisku leśnym i zrównoważonej gospodarce leśnej,
- podnoszenie świadomości w zakresie odpowiedzialnego korzystania z lasów,
- budowanie zaufania dla działalności zawodowej leśników.
Bazę edukacyjną Nadleśnictwa stanowią:
1. Izba Edukacji Leśnej „Miodne" - utworzona w 2007 r., składa się z sali wystawowej, biblioteki oraz zewnętrznej ekspozycji. Wyposażona jest w środki dydaktyczne umożliwiające prowadzenie interaktywnych zajęć z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Zgromadzone w niej zbiory przyrodnicze są atrakcją dla miłośników lasu, którzy chcą poznać bogactwo zwierząt i roślin, zasady gospodarowania w lasach oraz historię leśnictwa na tym terenie.
2. Ścieżka dydaktyczna „Nasze Drzewa" - znajduje się na terenie leśnictwa Podgóra. Jej długość wynosi 0,8 km. Składa się z 15 przystanków. Umożliwia praktyczną naukę rozpoznawania gatunków drzew.
3. Ścieżka dydaktyczna przyrodniczo-leśna „Dąbrowa nad Zagożdżonką" - umożliwia poznanie walorów przyrodniczych i historycznych terenu nadleśnictwa oraz pracy leśnika. Ścieżka ma długość 5,1 km i jest podzielona na 8 przystanków tematycznych. Na wędrówkę trasą ścieżki (w jedną stronę) należy zarezerwować ok. 2 godzin.
4. Ścieżka przyrodniczo-leśna „Krępiec" - utworzona w 1996 r. Trasa ścieżki prowadzi malowniczymi skarpami wzdłuż potoków „Brzeźniczka" i „Krępiec". Długość trasy wynosi 6 km.
5. Narciarska trasa biegowa „Krępiec” - znajduje się w leśnictwie Molendy, długość trasy wynosi 4,1 km.
6. Punkty edukacji leśnej - szkółki leśne - w leśnictwie Struga (tradycyjna) i Podgóra (koryta Dünemanna). Obiekty wykorzystane są do zapoznawania się z produkcją sadzonek drzew leśnych, ich hodowlą i pielęgnacją.
7. Leśna wiata edukacyjna - znajduje się w pobliżu siedziby Nadleśnictwa, jest miejscem spotkań z leśnikami z okazji różnych akcji i imprez okolicznościowych. Przy wiacie wyznaczone jest miejsce na ognisko.